MENÜ
POPÜLER MAKALELER
Arsiv
ZİYARETCİLER
Yazarlar 1- admin (91)
Konular Bir Saatte: 0
Bugün: 0
Bu Hafta: 0
Bu Ay : 0
Toplam : 88
Yorumlar Bugün: 0
Bu Hafta: 0
Bu Ay: 0
Toplam: 2
Üyeler Bir Saatte: 0
Bugün: 0
Bu Ay : 0
Toplam : 42
Yasaklılar: 0
Son Üye: YagoCalekr
Emanet kelimesini ilk düşündüğümüzde aklımıza gelen şey başkasına ait birşeyin korunması için bizlere teslim edilmesidir.
Peki bir soru ile başlayalım sözümüze.Güvenmediğiniz birine çok sevdiğiniz birşeyi emanet edermisiniz ?
Elbetteki hayır.

Peki neleri emanet edersiniz dediğimizde hep nesnel şeyler gelir sadece doktorlara canımızı emanet ederiz bunun nedeni ise o alanda yetkin olmalarıdır.

Peki sizlere kadının ve erkeğin birbirlerine emanet olduklarını söylesem ?

İslam inancına göre Hz. Muhammed in ölmeden önceki seslenişinde yani veda hutbesinde şu sözler geçmektedir.

“Ey insanlar sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi, onların da sizler üzerinde hakları vardır. Ben size onlara iyi davranmanızı vasiyet ediyorum. Onlar size Allah’ın emanetleridirler.”

Çok belirgin bir ifade ile belirtilmiştir.

Emanete nasıl davranılması gerekmektedir ?

Onu herşeyden sakınmak gerekmezmidir ona zarar gelmemesi için.herşeyden korumak iç ve dış etkenlerden korumak gerekmezmidir ?

Bir Elmasınız olduğunu düşünün ve bu dünyanın en eşsiz elması ve siz bunu çok güvendiğiniz birine emanet ettiniz o elmas birgün size dönecek bunu biliyorsunuz.Dediniz ki bu elması değerli kılan, ne söylesen anlar, seversen parlar sezmezsen söner.Silmen ilgilenmen gerekir bazen buhulanır,Silerken de şevkat ile silmelisin ki buhusu gitsin.Bazı
zamanlarda anlamsız sesler çıkarız çünki etkilenmiştir bu genelde her ay olur o zamanlarda ise tamamen o sesleri dinlemeli ama asla üstüne almamalısın.Bazen birşey isteyebilir bazen seni sevmediğini söyleyebilir ama o her zaman sevgi doludur.Çevrende kimsenin olmadığı zamanlarda o hep yanında olacaktır hastalığında da düştüğünde de.
Eğer başının tacı yaparsan onu korur kimsenin zarar vermesine izin vermez , onula iletişim kurarsan, ona şevkatini esirgemezsen,bencilce çıkarlar peşinde koşmayıp başka elmasları aramaktan vazgeçersen ,onu çok seversen, işte o zaman o sana çok değerli 2 şey verecektir.Kendisinden daha değerli bir elmas daha ve aynı zamanda Sana emanet edenin sana olan sevgisini verecektir.

Böyle bir emanettir işte kadın.


İnsanların yaşamlarına baktığımda gördüklerim karşısında şok oluyorum.

Kadınlar fiziksel olarak zayıf olarak yaratılmışlar oysa onların gücü iradelerinde dayanıklılıklarında iddia ediyorum ki bir doğuma ve sürekli tekrarlanan regl sancılarına biz erkekler dayanamazdık.

Peki fiziksel olarak zayıfa şiddetmi uygulamak gerekir yoksa korumak mı ? Dünya genelinde şiddeti görüyorum.
İradesel olarak güçlü olanı yüceltmek mi yoksa aşşağılamak mı ? Kadın dünyanın her yerinde aşağılanıyor.
Cinsel bir obje olmuş kadın dünya genelinde.
Gögüs kalça saç,göz - ten rengi ile oysa bukadar basit midir ? Cinsellik için ruh,sevgi,şevkat gerekmezmi ?
Eğer bedenlerimize anlam ve değer katan ruh değilse bizler hayvanlardan farklımıyız ?
Cinsel obje haline getirenler öncelik erkekler çünki zevkleri için yapamayacakları şey olmamasıdır.Ancak kadınlarda da

bunun tetikleyen nedenler görülmüştür.Aşırı teşhircilik ve bundan ekonomik kazanç sağlamak gibi.
Kadınlar İrade,Dayanıklılık,Tutku,Sadakat ile Erkeklere aslında hep örnek almaları gereken bir semboldür.

Kadınlar erkek yada kadın ayrımı yapmadan mantıkları ve duyguları çerçevesinde liderlerini seçerler yada örnek alacakları kişileri.
Oysa erkeklerde bu böyle değil ne yazıkki.Orta çağdan bu zamanlara kadar süre gelen Ataerkil gelenekler dünyanın her yerinde bulunmaktadır kabile reislerinden tutunda bir çok yerde erkek egemenliği sağlanmıştır.
Kadınlar zayıflıklarından dolayı hep kenarda kalmışlar o dönemlerde fiziksel güç her zaman önde olmuş.Savaşları yönetenlerden tutunda bir çok noktada kadınlar hep itilmişlerdir.Hatta ve hatta güçlü iradeye sahip kadınları susturmak için cadı avı ismi ile isimlendirilmiiş kiliseye ve çıkar amaçlı din kullanan hristiyan papazlara direnen kadınlar cadı ilan edilip yakılmışlardır.

Erkek egemen toplumda liderliği aldığı için kendine örnek olarak asla bir kadını almaması gerekmektedir çünki öyle yetiştirilmiştir.

Oysa kadınlarda erkek zekasından farklı bir yan ayrıntıları görebilme yeteneği vardır.Özünde bakılırsa ayrıntıları görebilmek farkındalığı gelişitirir ki bu nedenledir kadınların kişisel gelişim alanlarına daha fazla ilgi duymaları.Kadınlar erkeklere oranla daha dinleyicidirler çünki üstünlük gibi bir düşünceleri yada duyguları yoktur.Onlar için en büyük rakip kendileridir.

Zevksel olarakta kadınlar çok daha farklıdırlar daha tutkuludurlar erkekler nasıl bir 3 ayakkabı kullanırsa kadınlar 15 ayakkabı bu onların kendilerine ve görünüşlerine olan tutkularındandır.


Kadın emanettir erkeğe dedik peki ya erkek ?
Kadın zayıf olduğu için daha özel bir emanettir ancak,
Erkekte kadına emanettir aslında.Erkekler yapısal olarak tam bir karmaşadır.Ne zaman neye sinirlenecekleri neden bir anda birşeyden soğuyacakları belirsizdir.En sevdiği yemekten bile bir anda soğuyabilen bir yapısı vardır bunu ben kendi düşünce yapımda iradesel olarak görüyorum.
Dedik ya kadınların özelliği iradelerinin daha güçlü olmaları.

Erkekler korumacıdır.Kadınların belkide hiç olamayacağı kadar.Ondan değilmidir şu söz.At,avrat,silah emanet edilmez.Korumacı güdülerinden dolayı genelde güven verirler ancak iradesel zayıflıkları ise erkeklerin çökmelerine nedendir.
İçsel çöküş her türlü kötülükten daha ağırdır. Bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüktür aslında.
Önseziler gider,önce sevebilme,sonra önemseme daha sonrada iletişim yetenekleri kaybolur artık bir buhran içindedir.

İçsel çöküşü liderlik dürtüsü,karşısındaki kim ve kaçyaşında olursa olsun dinlememe,Ben demesi,Her zaman kendinden bir basamak yukarıyı kör bir hırs ile istemesi,Cinsel ve duygusal aldatması sağlar diyebiliriz kısaca.

Aslında yukarıda saydığım herşey bir bomba gibidir.kademe kademe çalışır ve biri ortaya çıkarsa diğerleri kısa sürede ortaya çıkar ve tamamlandığında patlar.

Erkeklerin güzel yanları yokmudur koruyuculuktan öte derseniz her zaman çok daha fazlası vardır.En büyük özelliği ki
sadece bunu anlatacağım erkekler kaç yaşında olursa olsun çocukturlar.Her zaman sevgiye aç her zaman ilgiye aç her zaman özel olduğunu hissini ararlar hep kendilerini bulundukları ortamın süpermeni görmek isterler bu hayalgüçlerinin zenginliği ile alakalıdır aslında.
Erkekleri anlamak aslında çok kolaydır.Hele ki bir anneye sahipseniz sizi nasıl yetiştirdiği sizi nasıl kötülüklerden koruduğu yapmanızı istemediği şeyleri nasıl yapmaktan sizi engellediğini öğrenirseniz işte o zaman bir erkeği anlamış olursunuz.

Kadınlar içinde erkek bir amanettir ve emanet hukuku ne ise onun içinde geçerlidir.Asla sahip olamayacağınız birşeyi kendinize aitmiş gibi düşünmeyin ve değiştirmeye çalışmayın.O size bir emanettir.


Tanrı insana güvendiği ve insana inandığı için bize emanet etti ve onun emanetini beslememiz için bize sevgi gücünü verdi.O güç karşımızda da açığa çıktığında bize yansıması çok daha fazla olacağı gibi bizide yüceltecektir.

İşte bu nedenledir ki sevgiyi bir sembol olarak gösterdi.Anlamamız hissetmemiz ve çoğaltmamız için.Sınırsız Enerji Üreten bir nükleer reaktör düşünün işte sevgi bütünleşkesi böyledir sınırsız bir enerji açığa çıkarır.

Bütünü oluşturabilmek zordur ancak oluşturan insanlara baktığınızda asla hastalık yada ekonomik sıkıntı ile uğraşmadıklarını görürsünüz çünki sevgi başarı içinde güçtür yaşam içinde.

Emanet demek size oluşan güvenden dolayı verilen birşeyin geri gideceği demektir.Emaneti kötü şekilde teslim etmek sizi ne derece küçültecektir bunuda düşünmenizi isterim çünki mutlaka o emanet sahibine ulaşacaktır.

Asla sahip olamayacağınız birşeyi değiştirmek gibi bir lüksünüz yok.Doğasında ne ise size nasıl emanet edildi ise o şekilde korumakla yükümlüsünüz.

Peki o emanete sahip çıkamazsanız ?

İşte o zaman size güvenip emanet edenin güvenini ve sevgisini kaybedersiniz.

Bu ise Telafisi olmayan En Büyük hatadır..

Emanetlerinize sahip çıkabilmeniz dileği ile.

M.Toprak Özmen
03/07/2009
Paylaş
 
 (Oy Sayısı: 1)


İlginizi Çekecek Diğer Makaleler:ARAMA SONUÇLARI

Online Destek
Msn Online Destek
ANKET
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Mükemmel
Çok İyi
İyi
Vasat
KötüDOST SİTELER
REKLAM ALANI
Buraya Reklam Verin
Copyright © Toprak Özmen 2010. Tüm Hakları Saklıdır. info@toprakozmen.com - 0 551 907 87 54